Search form

ВРЕМЕНСКА
ПРОГНОЗА
 • Скопје
 • Битола
 • Охрид
 • Струга
 • Куманово
 • Тетово
 • Гостивар
 • Велес
 • Штип
 • Прилеп
 • Струмица
 • Гевгелија
 • Крива Паланка
 • Дебар
 • Неготино
 • Кавадарци
 • Берово
 • Виница
 • Радовиш
 • Валандово
 • Делчево
 • Кочани
 • Пробиштип

Крцкаво пилешко на скара

Малку работи можат да се споредат со детално приготвено пилешко месо на скара. Пивото кое оди идеално со овој специјалитет е само додаток за дополнување на уживањето.
Pixel.mk

Состојки:

Цело пиле, на парчиња - 1

Црвен кромид - 1 главица

Лук - 2 чешниња

Домати (пелати) - 400 гр.

Кафеав шеќер - 2 лажици

Сок од ананас - 100 мл.

Соја сос - 2 лажици

Сенф - 1 лажица

Мајчина душица - 1 лажица

Сол - По вкус

Инструкции:

Чекор 1:

Пред да почнете со подготовка решетката од скарата добро премачкајте ја со масло. Потоа загрејте ја скарата.

Чекор 2:

Исчистете и исечкајте ги лукот и кромидот кои ќе ви бидат потребни за подготовка на сосот. На среден оган загрејте масло и потоа околу пет минути пржете ги лукот и кромидот, по што ќе ги додадете и останатите состојки за сосот. Сето тоа добро промешајте го и поклопено варете го околу пет минути на тивок оган.

Чекор 3:

Пола од сосот оставете на топло место, а со другата половина премачкајте го месото и печете го на скара по 15 минути од секоја страна, со постојано премачкување.

19.08.2016 - 16:21
Тагови:

Лајкнете не на Facebook