Search form

ВРЕМЕНСКА
ПРОГНОЗА
 • Скопје
 • Битола
 • Охрид
 • Струга
 • Куманово
 • Тетово
 • Гостивар
 • Велес
 • Штип
 • Прилеп
 • Струмица
 • Гевгелија
 • Крива Паланка
 • Дебар
 • Неготино
 • Кавадарци
 • Берово
 • Виница
 • Радовиш
 • Валандово
 • Делчево
 • Кочани
 • Пробиштип

Потпечени тестенини

Еден од наједноставните и најбрзи рецепти за подготовка на едно од највкусните јадења секако е тој за потпечени тестенини.
Pixel.mk

Состојки:

Тестенини по избор - 400 гр.

Кравјо сирење - 250 гр.

Јајце - 1

Кисела павлака (20% масленост) - 1 пакување

Сол - По вкус

Маслиново масло - По вкус

Инструкции:

Чекор 1:

Тестенините варете ги 7-8 минути во солена вода, потоа измијте ги и промешајте ги со претходно издробено кравјо сирење.

Чекор 2:

Се заедно ставете во сад за печење и залејте со малку масло и смеса од кисела павлака, малку вода и јајца. Потпечете во рерна на 220 степени 20 минути и послужете додека е топло. По вкус можете пред да ги запечете тестенините во нив да додадете и парченца чадено месо, а одозгора да ставите и кругови домат.

20.05.2016 - 13:42
Тагови:

Лајкнете не на Facebook