Search form

ВРЕМЕНСКА
ПРОГНОЗА
 • Скопје
 • Битола
 • Охрид
 • Струга
 • Куманово
 • Тетово
 • Гостивар
 • Велес
 • Штип
 • Прилеп
 • Струмица
 • Гевгелија
 • Крива Паланка
 • Дебар
 • Неготино
 • Кавадарци
 • Берово
 • Виница
 • Радовиш
 • Валандово
 • Делчево
 • Кочани
 • Пробиштип

Триаголници полнети со мисиркино месо

Некому му се омилени со спанаќ, некому со праз, а нам ни се највкусни кога во рецептот ќе додадеме мисиркино месо.
Pixel.mk

Состојки:

Мелено мисиркино месо - 400 гр.

Кромид (црвен) - 1

Сол и бибер - По вкус

Кори за лиснато тесто - 500 гр.

Јајце - 1

Маслиново масло - 1 лажица

Семки сусам - По вкус

Инструкции:

Чекор 1:

На загреано масло пропржете исечкан кромид на кој потоа ќе му додадете мисиркино месо додека тоа не добие златна боја. Зачинете со сол и бибер и додајте малку вода. Варете околу половина час и секогаш кога малку ќе испари додадете уште малку вода.

Чекор 2:

Развлечете ги корите и исечете ги на коцки. Во средината на секоја коцка ставете малку месо и свиткајте го така за да добиете триаголник. Премачкајте ги со малку јајце и наросете со сусам. Печете 30 минути на 200 степени.

28.07.2016 - 10:14
Тагови:

Лајкнете не на Facebook