Search form

ВРЕМЕНСКА
ПРОГНОЗА
 • Скопје
 • Битола
 • Охрид
 • Струга
 • Куманово
 • Тетово
 • Гостивар
 • Велес
 • Штип
 • Прилеп
 • Струмица
 • Гевгелија
 • Крива Паланка
 • Дебар
 • Неготино
 • Кавадарци
 • Берово
 • Виница
 • Радовиш
 • Валандово
 • Делчево
 • Кочани
 • Пробиштип

Деветти гол на Несторовски за само трета победа за Палермо

Битката на Палермо за останување во Серија А продолжи и со последното, 23-то коло во кое тимот од Сицилија успеа да избега од претпоследното место на табелата.

Палермо во директен дуел со минимални 1:0 беше подобар од Кротоне, а стрелец на тој гол вреден три бода беше Илија Несторовски во 27. минута. За Македонецот тоа е деветти гол оваа сезона, доволно за 11. место на листата на стрелци во Серија А.

Сепак, и покрај одличната дебитантска сезона на Несторовски во Италија, Палермо се уште е далеку од посакуваното 17. место на кое се наоѓа Емполи со 22 бода, осум повеќе од калчолигашот од Сицилија.

06.02.2017 - 10:24