Search form

ВРЕМЕНСКА
ПРОГНОЗА
 • Скопје
 • Битола
 • Охрид
 • Струга
 • Куманово
 • Тетово
 • Гостивар
 • Велес
 • Штип
 • Прилеп
 • Струмица
 • Гевгелија
 • Крива Паланка
 • Дебар
 • Неготино
 • Кавадарци
 • Берово
 • Виница
 • Радовиш
 • Валандово
 • Делчево
 • Кочани
 • Пробиштип

По Мелбурн, Федерер гледа и кон тронот на Вимблдон

Според Швајцарецот, негова најдобра следна шанса за запишување и на 19-от Грен слем трофеј ќе биде овогодинешниот Вимблдон.

Легендарниот Швајцарец во неделата го комплетираше големото изненадување освојувајќи го својот 18-ти Грен слем во кариерата откако со 3:2 во сетови во финалето на Австралија опен беше подобар од Рафаел Надал.

За Роџер Федерер ова е петта титула во Мелбурн, прва грен слем круна уште од Вимблдон 2013-та, турнир на кој ветеранот ќе оди на својот 19-ти грен слем.

Сево ова и за мене е големо изненадување. Нешто слично на мојата титула во Вимблдон освоена 2003. година, но во исто време и сосема различно од тој трофеј. Мислев дека ќе бидам опасен за некој од најдобро рангираните и дека потоа нема да можам да го совладам следниот. Чисто поради моите години и телото кое сепак не ми откажа и до крајот беше на високо ниво.

Секако дека Вимблдон сега е мојата следна шанса за нов грен слем трофеј. Сепак се игра на трева на која ќе играм повеќе турнири. Сметам дека имам добри шанси и на Ју-Ес опен, но има време за тоа, прво да уживам во овој успех“ - изјави 35-годишниот Федерер, кој со триумфот во Мелбурн се искачи на 10. место на АТП листата. 

Тагови:
31.01.2017 - 10:14

Лајкнете не на Facebook